Home Dijital Gazete Yurt içinde şubat ayı enflasyon rakamları

Yurt içinde şubat ayı enflasyon rakamları

by ekonomifinansajansi

Piyasa Gündemi

Rusya – Ukrayna arasında devam eden savaş gündemdeki yerini korurken, petrol başta olmak üzere emtialardaki yükseliş eğilimi dikkat çekiyor. Fed Başkanı Powell enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürmesi ve sıkı işgücü piyasasına bağlı olarak mart ayı için faiz artırım sinyali verirken, Rusya  – Ukrayna arasındaki gelişmelerin ekonomik görünüm üzerinde belirsizlik yarattığını ifade etti. Bugün yurt içinde açıklanacak şubat ayı enflasyon rakamları yakından takip edilecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE  Önem: Yüksek 
•    18:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Son dönemde jeopolitik endişelerle satıcılı bir fiyatlamanın yaşandığı küresel hisse piyasalarında dün toparlanma çabası etkili oldu. Powell’ın değerlendirmeleri de yakından takip edilirken, jeopolitik gelişmeler fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. BIST-100 Endeksi dün günü %0,82 oranında yükselişle 1.986,09 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %1,50’leri aşan yükselişle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,10 – 14,12 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 14,06’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün güne yükselişle başlayan endekste gün içinde kazanımlar korundu. 2.000 seviyesi endekste psikolojik direnç oluşturmaya devam etti. Enerji ve buğday başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki sert yükselişin devam ediyor olması, bugün içeride açıklanacak enflasyon verisinin ardından mart ayına yönelik beklentilerdeki bozulmaların daha fazla gündeme gelmesine neden olacaktır. Bu durum TL varlıklar için yeni bir risk oluşturmaktadır. Endekste dün de bahsettiğimiz gibi kısa ve orta vadeli ortalamalar ile aralık ayında başlayan düşüş trendi 1.980 ile 2.010 aralığında buluşarak güçlü direnç oluşturmuş durumda. Bu bölge geçilebilecek olursa son konsolide kanalının üst bandı olan 2.060 yeni güçlü direnç olacaktır. Aşağıda ise 1.945 ilk önemli destek noktamız.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment