Uluslararası piyasalar

ABD 10 yıllık tahvil getirileri Pazartesi %1.11 seviyelerine kadar geriledikten sonra %1.20’nin altında kalarak seansı sonlandırdı.

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirileri Pazartesi %1.11 seviyelerine kadar geriledikten sonra %1.20’nin altında kalarak seansı sonlandırdı. Gün içinde %1.15-%1.20 bandında işlem gören on yıllık getiriler günü %1.17 seviyesinden yatay sonlandırdı. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise karışık seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi -%0.48 seviyesinden günü kapatırken, Fransa on yıllık tahvilin getirisi -%0.14 seviyesinden, İngiltere on yıllık tahvilin getirisi ise %0.51 seviyesinden günü sonlandırdı.

 

Gelişmekte olan ülke kıymetlerinin hemen hepsinde pozitif performans vardı. Türkiye hazine eurotahvillerinde de alıcılı seyir hakimdi. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 4.88% ve 6.00% seviyelerinde işlem gününü sonlandırırken, uzun taraf ise 6.80% seviyesinden günü kapattı. Getiri eğrisi genelinde düne göre 2-3 baz puan daralma oldu. Beş yıllık risk primi üç baz puan artarak 384 seviyesinden seansı sonlandırdı.

 

Şirket tarafında da hazineye paralel olarak ve zayıf kalan likidite sebebiyle yükselişler devam etti. Lokal tarafta uzun vade sermaye benzeri kıymetlere olan talep devam ederken, zayıf kalan likidite sebebiyle getiriler aşağı gelmeye devam etti ve hem uzun vade hem kısa vadeli sermaye benzeri kıymetlerde kıymet bulmak oldukça zorlaştı. Ziraat Bankası 2026 vadeli senior kıymet 5.56% getiri seviyesinden işlem gününü sonlandırırken, İş Bankası 2022 vadeli sermaye benzeri kıymet %3.41 getiri seviyesinden günü sonlandırdı.

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD hisse senedi piyasaları, çoğunlukla olumlu kazançların Çin’in teknoloji kısıtlaması ve delta virüsü varyantı hakkındaki yeni endişeleri dengeleyebilmesiyle Salı günü değerlendi. Batı Avrupa ve Çin’in önemli bir ulaşım merkezi olan, birçok büyük işletmeye ev sahipliği yapan Henan eyaleti, yıkıcı sellerin ardından yaralarını saramaya çalışıyor. Afetler, her iki bölgede de mal ve hammadde teslimatı için kullanılan demiryollarına zarar verdi. Tedarik zinciri yazılım firması E2open önümüzdeki yoğun alışveriş sezonu için muhtemelen daha az ve daha küçük indirimler olacağını söyledi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri %0,8 civarında primlenirken, Nasdaq ise günü %0,55 oranında artıda tamamladı. Avrupa endekslerinde ise daha sakin bir seyir görüldü. Euro Stoxx 50 ve DAX endeksleri günü yatay tamamlarken, FTSE 100 endeksi pozitif ayrıştı ve %0,34 oranında değerlendi.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden onu günü kazanımlarla tamamlarken, iletişim hizmetleri hisseleri %0,18 oranında değer kaybederek günü negatif sonlandırdı.%1,83 oranında değerlenen enerji sektörü en kuvvetli performansı gösterirken, sağlık ve sanayi hisseleri %1,4 civarında primlendi ve endeksi destekledi. Çin hükümeti tarafından atılan adımların hisse senedi fiyatları üzerinde baskı yarattığı Alibaba, seans öncesinde bilanço açıklamasında bulundu. Beklentilerin altında gelir duyuran şirketin hisseleri günü %1,35 oranında ekside tamamladı. Bilanço açıklamasıyla öne çıkan bir diğer şirket ise elektrikli araç üreticisi Nikola idi. Beklentilerden daha az hisse başı zarar açıklamayı başaran şirket hisselerinde seans öncesi piyasada ilk tepki pozitif olsa da, açılışın ardından artan satış baskısıyla günü %8,69 oranında ekside tamamladı. Delta Air Lines CEO’su Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, yurt içi seyahatlerde Covid-19 aşısını ön koşul olarak talep etmeyi planlamadıklarını söyledi. Seansın genelinde satış baskısı gören şirket hisseleri günü pozitif tamamladı. Gün içi benzer performans United Airlines ve American Airlines hisselerinde de görüldü. Dow Jones endeksinde yer alan Walt Disney -%1,46, McDonald’s -%1,31 ve Visa -%1,12 oranlarında değer kaybederek endeksi baskıladı.

 

DAX endeksinde yer alan on sektörden yedisi günü kazanımlarla tamamlarken, finansallarda ve takdirsel tüketim hisselerinde sırasıyla %0,93 ve %0,62 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. İletişim hizmetleri sektörü %1 oranında primlenerek endeksi yukarı taşırken, temel tüketim ve sağlık hisselerinde sırasıyla %0,74 ve %0,55 oranlarında görülen kazanımlar endeksi destekledi. İkinci çeyrek bilançosuyla olumlu rakamlar paylaşan BMW hisselerine piyasa etkisi negatif oldu. Analist beklentilerinin üzerinde €5,01 milyar EBIT açıklayan şirket, yıllık bazda satışlarını %43 artırarak €28,58 milyar seviyesinde duyurdu. Şirket, yılın ikinci yarısında çip sıkıntısının ve daha yüksek hammadde fiyatların riskler arasında görüyor. Şirket hisseleri günü %5,16 oranında ekside sonlandırarak endekste en kötü performansı gösteren şirket olurken, Daimler %0,9 Volkswagen ise %0,32 oranlarında değer kaybetti. Kazanımlarıyla öne çıkan şirketler ise Fresenius Medical Care %3,45, Adidas %1,59 Deutsche Telekom %1oldu.

 

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik veri akışı sakin idi. ABD Haziran ayı fabrika siparişleri %1 seviyesinde yer alan beklentilerin üzerinde %1,5 olarak duyurulurken, dayanıklı mal siparişleri %0,8’den %0,9’a revize edildi. Avrupa tarafında paylaşılan önemli bir ekonomik veri ise olmadı.

 

ABD’de aylık bazda yarın açıklanacak ADP istihdam raporu ve ISM hizmet endeksi öne çıkan veriler olurken, haftalık bazda MBA Mortgage(ev kredisi) başvuruları da yatırımcılar tarafından takip ediliyor olacak. Avrupa tarafında ise Haziran ayı bileşik ve hizmet PMI verililerinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği önem kazanacak.

 

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

 

Güne 92.06 seviyesinden başlayan Dolar Endeksi ABD seansını yatay negatif kapattı ve Fed toplantısı sonrası altına geldiği 92 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeyi sürdürdü. Güne satışla başlayan USD, G10 para birimlerinin büyük çoğunluğuna karşı değer kaybederken, ABD seansının açılmasıyla beraber başta CAD olmak üzere EUR ve DKK’ya karşı değer kazanarak günü sonlandırdı. G10 para birimlerinden USD’ye karşı en çok değer kazananlar ise sırasıyla %0.66 ve %0.48 ile NZD ve AUD oldu. Güne 1.1869 seviyesinde başlayan EURUSD paritesi ise yatay seyrederek 1.1866 seviyesinden işlem gününü sonlandırdı. İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısı öncesinde GBP pozitif seyretti ve 50 ve 100 günlük hareketli ortalamasının bulunduğu 1.3925-35 seviyelerine kadar yükselse de ABD kapanışında 1.3915 seviyesinden işlem gördü.

 

Güne $1813 seviyesinde başlayan spot Altın $1810 seviyesinden günü sonlandırırken ve $1802’da bulunan 100 günlük hareketli ortalaması aşağı yönlü hareket için bir sonraki önemli destek seviyesi olarak öne çıkıyor. Yukarı yönlü hareket içinse 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların bulunduğu 1820 ve 1825 seviyeleri dikkat çekiyor. Güne 25.41 seviyesinden başlayan ve %0.57 değer kazanarak $25.55 seviyesine yükselen gümüş için $25.91 seviyesindeki 200 günlük ortalama en önemli direnç olacaktır. LME metallerinde tamamında bugün negatif seyir hakim. Alüminyum %1.11, Çinko %2.66 ve Bakır %1.64 değer kaybetti. Eylül vadeli WTI petrol %0.87 değer kaybederek 70.64 seviyesinde ABD seansını sonlandırırken, Ekim vadeli Brent petrol ise %0.54 değer kaybederek $72.49 seviyelerinde alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma