Risk iştahı gücünü korurken, salgın cephesindeki gelişmeler izleniyor

Yurt içinde açıklanan TÜFE rakamı piyasadaki konsensüs beklentilerin üzerinde aylık bazda %1,80 oranında artış kaydetti ve yıllık TÜFE %18,95 seviyesine yükseldi.

Piyasa Gündemi

Yurt içinde açıklanan TÜFE rakamı piyasadaki konsensüs beklentilerin üzerinde aylık bazda %1,80 oranında artış kaydetti ve yıllık TÜFE %18,95 seviyesine yükseldi. Fed toplantısının devamında küresel risk iştahında güç kazanımı görülürken, vaka artışlarına bağlı olarak salgın kaynaklı endişeler aşağı yönlü risk unsuru olarak gündemdeki yerini koruyor. Bugün küresel çapta hizmet PMI rakamları ile ABD’deki ADP istihdam değişim raporu ön planda olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    15:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek
•    17:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Haftaya yükselişle başlayan üresel hisse piyasalarında dün gün içerisinde dalgalı bir görünüm etkili oldu. Küresel çapta ekonomik veri akışları ve salgın cephesindeki gelişmeler yakından takip ediliyor. Yurt içinde enflasyon rakamının takip edildiği günde TL varlıklarda da dalgalı bir fiyatlama yaşanırken, BIST-100 Endeksi günü %0,65’lik yükselişle 1.408,81 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,41 – 8,42 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,40’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün de devam eden alımlarla 1.406 seviyesine denk gelen ana düşüş trendinin hemen üzerinde ve 200 günlük basit hareketli ortalaması paralelinde günü 1.409 puandan tamamlayan BIST-100 Endeksi’nde düşüş trendi ve 200 günlük ortalama (1.409) üzerinde tutunmanın korunması ve kapanışların yaşanması yükselişlerin devamlılığı açısından önem taşımaktadır. Kabaca 1.410 üzerindeki kapanışlarda teknik görünümdeki iyileşmenin devam edeceği endekste 1.423 ve 1.445 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Ancak bahsettiğimiz seviyeler üzerinde tutunma sağlanamaz ve gelişmelere bağlı olarak düzeltme hareketleri yaşanacak olursa 1.395 ile 1.375 – 1.370 aralığı en güçlü destek konumunda olup, herhangi bir sebeple bu bölgenin altına sarkılması teknik baskının yeniden şiddetlenmesine neden olabilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma