Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by ekonomifinansajansi

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: TÜFE verisi sonrası parasal sıkılaşma sürecine dair şahinleşen beklentiler nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, beklentileri aşan TÜFE verisinin parasal cephedeki yansımalarına ilişkin endişelerle satıcılı seyir izledi. Veriye daha yakından baktığımızda, Ocak ayı TÜFE verisinin manşet bazda aylık ve yıllık olarak sırasıyla %0,6 ve %7,5 artışlar kaydettiğini izliyoruz. Çekirdek veri ise aylık bazda %0,6, yıllık bazda da %6 yükselişle piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Son 40 yılın zirvesinde kalmaya devam eden veri sonrası swap piyasasında Mart toplantısında %100’e yakın olasılıkla 50 baz puanlık artışı gerçekleşebileceğine işaret etti. Piyasada ayrıca %61’lik olasılıkla Fed’in bu yıl yedi kez artıracağını ve bunun da 2022’nin sonuna kadar her toplantıda bir hamle yapılmasını gerektireceği fiyatlanıyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in ülkede görülen son 40 yılın en yüksek enflasyon oranına cevap olarak 1 Temmuz 2022’e kadar 100 baz puanlık faiz artışı yapması gerektiğini açıkladı. ABD Başkanı Biden veriye ilişkin yaptığı açıklamada, fiyat artışlarına karşı ellerindeki her aracı kullandıklarını belirterek, enflasyonun bu yıl sonunda azalmasının beklendiğini bildirdi. Amerikalıların bütçelerinin baskılandığının farkında olduklarına işaret eden Biden, yüksek fiyatlarla mücadeleye yönelik ellerindeki her aracı kullandıklarını, Ocak verisinin bu zorluğun üstesinden gelineceğine dair işaretleri de gösterdiğini kaydetti. Geçen ay reel ücret artışı yaşandığını ve geçen yıl manşet enflasyonun yaklaşık dörtte birini oluşturan otomobil fiyatlarında gevşeme görüldüğünü anımsatan Biden, işsizlik maaşı başvurularının da düşmeye devam ettiğini aktardı. Biden, ABD’nin altyapısını ve üretimini yeniden inşa etmeye de devam edeceklerini vurgulayarak, ülkedeki tedarik zincirlerini güçlendirebileceklerini ifade etti. İlaç, çocuk ve yaşlı bakımı ile enerji maliyetleriyle de mücadeleyi sürdüreceklerine işaret eden Biden, ABD pazarını daha rekabetçi hale getirmek ve tüketicilere daha fazla seçenek sunmak için rekabeti de teşviki sürdüreceklerini bildirdi. Veri sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2 seviyesini aşarken, Almanya 10 yıllıkları da %0,28 seviyesine yükseldi. VIX endeksi de 23,91 seviyesine yükseldi. Nasdaq endeksi %2,10 düşüşle 14.185,64 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,81 değer kaybıyla 4.504,06 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %1,47 düşüşle 35.241,59 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde, tahvil faizlerindeki yükseliş nedeniyle teknoloji sektörü hisselerinin satışlara sahne olduğu takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da satıcılı seyir devam ediyor. Ancak düşüşlerin %1’i aştığı Hindistan piyasaları dışındaki diğer bölge piyasalarında realizasyonların şimdilik ılımlı kaldığını izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de satıcılı seyir devam ediyor. Bugün yurt dışında ABD’de Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Şubat ayı öncü verisinin aylık bazda 0,2 puan düşüşle 67 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü küresel makro veri gündemi sakin seyredecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment