Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by ekonomifinansajansi

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlü gelen Apple bilançosu sonrası teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlarla pozitif seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, 40 yılı aşkın sürenin zirvesinde gerçekleşen enflasyon göstergelerinin Fed’in sıkılaştırmacı patikasının gerekliliğini teyit etmesine karşın, güçlü 4Ç21 sonuçları açıklayan Apple’ın yarattığı iyimserlikle teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlarla alıcılı seyirle kapandı. Makro veriler cephesinde, kişisel tüketim verisi Aralık ayında aylık bazda %0,3 artışla beklentinin altında kalırken, kişisel gelirler verisi ise %0,6 düşüşle piyasa beklentisini karşıladı. Kişisel tüketim harcamaları deflatörü de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %5,8 seviyelerinde beklentileri karşıladı. Yıllık verinin son 40 yılın zirvesindeki seyrini sürdürdüğünü gözlemliyoruz. Kişisel tüketim harcamaları çekirdek deflatörü aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %4,9 seviyelerinde gerçekleşti. Veri 1983 yılında gördüğü zirve seviyeleri yakaladı. Bilançolar tarafında da, Apple’ın tedarik zinciri problemleri ve pandemi etkisine rağmen güçlü sonuçlar açıkladığını takip ettik. Apple’ın geçen yılın Ekim-Aralık döneminde elde ettiği gelir, tedarik zinciri sıkıntılarına rağmen yıllık yüzde 11 artışla 123,9 milyar dolara ulaşarak rekor kaydetti. Piyasa beklentilerini geride bırakan ve tedarik zinciri sıkıntılarına rağmen rekor seviyeye ulaşan şirketin gelirinin bu dönemde 118,66 milyar doları bulması tahmin ediliyordu. Firmanın net karı da aynı dönemde yüzde 20 artışla 34,6 milyar dolara yükseldi. Apple’ın net karı bir önceki yılın aynı döneminde 28,8 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Şirketin hisse başına karı ise bu dönemde 1,68 dolardan 2,10 dolara çıktı. Bu dönemde Apple’ın akıllı telefon ve bilgisayar satışları artarken, tablet satışları azalış gösterdi. iPhone satışlarının tutarı, geçen yılın Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artarak 71,6 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde Mac satışlarının tutarı yüzde 25 artışla 10,9 milyar dolara ulaşırken, iPad satışları yüzde 14 azalışla 7,3 milyar dolara geriledi. Son 40 yılı aşkın sürenin zirvesinde gerçekleşen deflatör verileri sonrası gün içinde %1,85 seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,77 seviyesinden kapanırken, VIX endeksi 27,66 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi %3,13 artış 13.770,60 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %2,43 değer kazancıyla 4.431,85 seviyesinden günü tamamlayarak Haziran 2020’den bu yana en güçlü kapanışını yaptı. Dow Jones endeksi ise %1,65 yükselişle 6 Aralık’tan bu yana en iyi performansını göstererek 34.725,47 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda da Dow Jones endeksi %1,3 getiri sağlarken, S&P 500 endeksi %0,8 artışla üç haftalık düşüş eğilimini sonlandırdı. Nasdaq endeksi ise yatay seyir izledi. Aylık bazda da S&P 500 endeksi %7 düşüş kaydederek Mart 2020’den bu yana en zayıf aylık performansını gösterdi. Dow Jones endeksi de %4,44 değer kaybıyla Ekim 2020’den bu yana en kötü performansını gösterdiği takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah açık olan Asya piyasalarında genel olarak iyimser seyrin hakim olduğunu görüyoruz. Bu hafta Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle Çin piyasaları hafta boyunca kapalı olacak. Hong Kong ve Singapur piyasaları ise erken kapanış yapacak. Bu sabah Çin’de açıklanan PMI verileri takibimizdeydi. Ocak ayı resmi PMI verisi aylık bazda 0,2 puan düşüşle 50,1 seviyesinde beklentilerle uyumlu gerçekleşirken, hizmet verisi de 1,6 puan düşüşle 51,1 seviyesine gerilemesine karşın beklentilere paralel gerçekleşti. Resmi imalat PMI verilerinin eşik değerin üzerinde kalmasına karşın, Caixin imalat PMI verisinin 1,8 puan düşüşle 49,1 seviyesine gerilemesi makroekonomik büyüme görünümüne ilişkin belirsizlikleri canlı tuttuğunu belirtmek isteriz. ABD vadeliler cephesinde de ılımlı pozitif seyir görülüyor. Özellikle beklentilerin Fed’in gerekmesi halinde 50 baz puanlık faiz artırımları yapabileceği ve ABD’nin planladığı Rusya yaptırımları konusundaki görüşler vadeliler cephesindeki görünümde etkili oluyor. Önde gelen iki senator Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD senatörlerinin, herhangi bir işgalden önce yürürlüğe girebilecek bazı önlemler de dahil olmak üzere, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik eylemleri nedeniyle yaptırım uygulayacak bir yasa üzerinde anlaşmaya çok yakın olduklarını söyledi. Senatör Risch yaptırımların hem işgal durumuna karşı hem de önleyici olarak yaptırımların bir kombinasyon olabileceğini belirtti. Bugün yurt dışında ABD’de Chicago PMI ve Dallas Fed imalat endeksi verileri izlenecek. Chicago PMI verisinin Ocak ayı verisinin aylık bazda 2,2 puan düşüşle 62,1 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Dallas Fed imalat aktivitesi Ocak ayı verisine ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Aralık ayı verisi 3,7 puan düşüşle 8,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi cephesinde de büyüme verisi izlenecek. 4Ç21 verisine ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere 3Ç21 verisi çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %2,2 ve %3,9 seviyelerinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ISM imalat PMI, JOLTS açık iş pozisyonları ve inşaat giderleri verileri izlenecek. ISM imalat PMI Ocak ayı verisinin aylık bazda 0,7 puan düşüşle 58 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ödenen fiyatlar alt endeksinin de aylık bazda 1,2 puan düşüşle 67 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. İstihdam ve yeni siparişler alt endekslerine yönelik olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere istihdam endeksi Aralık ayı verisi aylık bazda 0,9 puan artışla 53,9 seviyesine yükselmişti. Yeni siparişler alt endeksi de 0,4 puan düşüşle 61 seviyesine gerilemişti. JOLTS açık iş pozisyonları Kasım ayı verisi de 10,56 mn seviyesinde gerçekleşmişti. İnşaat giderleri Aralık ayı verisinin de aylık bazda %0,7 artış kaydedeceği tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment