Küresel piyasalar

Çin’in kriptopara hamlesinin yansımalarının yeniden açılma temalı sektör hisselerinde öne çıkan alımlarla dengelenmesiyle alıcılı seyir izledi.

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Çin’in kriptopara hamlesinin yansımalarının yeniden açılma temalı sektör hisselerinde öne çıkan alımlarla dengelenmesiyle alıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, Çin’in kriptopara madenciliğine ülke çapında yasak getirmesinin teknoloji sektörü hisselerinde yarattığı baskıya karşın, yeniden açılma temalı hisselerde yoğunlaşan alımlarla genel olarak alıcılı seyir izledi. Çin cephesinde, düzenleyici otoriteler ülkede kripto para ticaretine yönelik baskıyı yoğunlaştırarak Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin ticaretinde yasadışı faaliyetlerin kökünü kazıma sözü verdi ve kripto para madenciliğine ülke çapında yasak getirdi. Haberin ardından kripto para piyasasında sert satışlar görüldü. Bitcoin %7, ether ise yaklaşık %7 gerilerken, kripto borsası Coinbase ve Robinhood da %2’nin üzerinde değer kaybetti. Söz konusu gelişme nedeniyle kriptopara ilintili teknoloji sektörü hisselerinde realizasyonların yoğunlaştığını takip ettik. ABD 10 yıllık tahvil faizleri geçtiğimiz Cuma günü, sıkı parasal duruşa geçişin yansımalarıyla %1,45 seviyesini aşarken, VIX endeksi de 18 seviyesinin altına geldi. Dow Jones endeksi %0,10 artışla 34.798,00 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,15 değer kazancıyla 4.455,48 seviyesinden tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,03 düşüşle 15.047,70 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda da, Nasdaq endeksi yatay seyir izlerken, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri sırasıyla %0,6 ve %0,5 oranında getiriler sağladı. Hisseler ve sektörler cephesinde,, Nike hisseleri, spor ayakkabı devinin, Vietnam'da uzun süredir devam eden üretim kesintisi, işgücü sıkıntısı ve tedarik zincirlerindeki bozulma nedeniyle 2022 tahminlerini düşürmesinin ardından %6,2 değer kaybetti. Nike, daha önce tahmin ettiği düşük çift haneli büyümeye kıyasla tüm yıl satışlarının tek haneli orta hızda artmasını bekliyor. Şirket ayrıca, delta varyantı alevlenirken Kuzey Amerika'daki talebin azalması nedeniyle, beklentinin altında gelir kaydetti. Bu çerçevede diğer hazır giyim üreticileri ve perakende sektörü hisselerinin de satışlara sahne oldu. Öte yandan, yeniden açılma temalı kruvaziyer, havayolları ve eneri sektörü hisseleri %2’nin üzerinde değer kazandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise, ham petrol fiyatlarının 75 dolar/varil seviyesine dayanmasının enflasyon etkisine yönelik endişelere ek olarak Çin cephesinde artan riskler nedeniyle karışık seyir hakim. Özellikle Shangai endeksi de hammadde sektörü hisselerinin güç kesintilerinin imalat aktivitesini sekteye uğrattığından %1’in üzerinde düşüşle en çok değer kaybeden endeks olarak öne çıkıyor. Öte yandan, emtialar ve emtia bağlantılı para birimlerindeki güçlenmenin etkisiyle S&P ASX 200 endeksi %0,74 yükseliş kaydediyor. Bu sabah petrol fiyatları, petrol piyasasının küresel enerji krizi nedeniyle sıkılaştığına dair işaretler üzerine 79 dolar/varil seviyesine yükselerek Ekim 2018'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. ABD vadeliler tarafında ise alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Dallas Fed imalat endeksi verileri izlenecek. Dayanıklı mal siparişleri Ağustos ayı öncü manşet verisinin aylık bazda %0,6 artış kaydetmesi bekleniyor. Çekirdek verinin de %0,5 artış kaydetmesi tahmin ediliyor. Eylül ayı Dallas Fed imalat aktivitesi verisinin de aylık bazda 2 puan artışla 11 seviyesine yükselmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri izlenecek. Conference Board Tüketici Güveni Eylül ayı verisinin aylık bazda 1,2 puan artışla 115 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Richmond Fed imalat endeksi Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1 puan artışla 10 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Asya cephesinde de Çin’de sanayi sektörü karlılığı verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayı verisi yıllık bazda %16,4 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma