Home Dijital Gazete Kıymetliler yükselişini sürdürüyor

Kıymetliler yükselişini sürdürüyor

by ekonomifinansajansi

Rusya Ukrayna savaşı piyasaların gündeminde olmaya devam ederken, altın da pozitif seyir içerisinde hareket etme çabasını sürdürüyor.  Hisse senedi gibi riskli varlıkları sert satışlar gelmeye devam ederken, emtia sınıfında toptan bir yükselişte sürüyor. 1909 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ilerleme çabası sürmesi dolayısıyla altın tarafında güçlenme devam ediyor. Dünya çapında Rusya’ya karşı yaptırımlar ardı ardına gelirken, bu gelişmeler özellikle Brent petrol fiyatlarını 110 dolar’ın aşmasına sebep oldu. Enflasyon kaygılarını artıran bu fiyatlama merkez bankalarının da faiz kararlarını yeniden gözden geçirmesine sebep olacak gibi görünüyor. Altın da böyle bir ortamda 1946 dolar/ons seviyesinden günü tamamlarken, yüzde 1,9 kazançla seansı tamamladı.

 

Gümüş ise dünkü seansta günün en çok değer kazanan kıymetli madenlerden biri olarak öne çıkarken, dünkü seansta yeniden 25 dolar/onsun üzerine geri döndü. 24,46 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, 25,38 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 3,8 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Platin de günü artıda kapatmayı başarmasına rağmen, diğer kıymetlilere kıyasla savaş süresince satış baskısını daha çok üzerinde hisseden bir kıymetli maden oldu. 1046 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1057 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 1 değer kazancıyla günü tamamladı.

 

Paladyum dünkü seansta son bir haftada ikinci kez 2710 dolar/ons direncinden dönerken, dünkü seansta gümüşle birlikte günün en çok değer kazanan kıymetli maden oldu. 2579 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan paladyum yüzde 3,9 değer kazancıyla seansı tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler 10 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim açısından güçlü sayılacak bir gün geride kalırken, toplamda 1.275 kg altın,1.598 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment