Home Dijital Gazete Günün gelişmeleri

Günün gelişmeleri

by ekonomifinansajansi

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Usd/Try kurunda yatay eğilim devam ediyor. TCMB, İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı’nda yaptığı değişiklikle reeskont kredisi kullanımı için döviz mevduatlarından TL’ye dönüş zorunluluğu getirdi. Yabancı para cinsi reeskont kredisi kullanacak firmaların, 30 Nisan 2022 tarihine kadar gerçekleşecek kullanımlarda döviz tevdiat hesapları (DTH) ve katılma fonlarının en az % 10’unun, 1. Mayıs ile 31 Temmuz 2022 tarihi arasında gerçekleşecek kullanımlarda ise en az % 20’sinin Türk lirası’na çevirme şartı getirildi. TCMB ayrıca yaptığı açıklamalarda tüm ihracatçıları kapsamadığını belirtti. Uygulama, ağırlıklı ithalatçı olup ihracatı karşılığı reeskont kredisi kullanmak isteyen ve DTH’ı bulunan işletmeleri içerecek. Temel amacın döviz rezervlerinin artırılması olduğunu anlıyoruz. Son dönemde döviz rezervlerini artıran göstergelerin olduğunu ancak kuru tutmak için bu rezervlerin arka kapıdan kamu bankaları aracığıyla satıldığını dün yazmıştık. Şu anda yatay giden kur eğilimi bu şekilde rezervler harcanacaksa bir süre daha yatay kalabilir. Ancak bir süre sonra döviz likiditesinde ciddi sıkıntılar ve tekrar kur patlamaları yaşanabilir. Bu yüzden kurda yükseliş beklentimi koruyorum. Dün BİST100 endeksi günü % 0.48 değer kazancıyla 2.007,14 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 28,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,05 ile turizm, en çok kaybettiren ise % 1,86 ile iletişim oldu. Yurtiçinde 4. çeyreğe ilişkin bilançoların iyi gelmesi ve küresel bazda borsalarda yükseliş yaşanması BİST100’e de pozitif yansıdı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Usd/Try’de yatay tablo devam ediyor. Usd/Try’de yükseliş beklentimizi korumakla beraber 13.85 seviyesinin önemli olduğunun altını çiziyoruz. Bu seviye kırılmadığı sürece bir süre daha yatay eğilimini sürdürebilir. BİST100’de 2030 direnci bizim için önemli olacaktır.  

ABD: Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.93 seviyelerinden işlem görmeye devam ederken dolar endeksi dünkü yükselişine bu sabahta devam ediyor. Bu hafta ABD’de açıklanacak olan enflasyonun % 7.3.’e çıkması beklenirken bunun küresel bazda dolara değer kazandırması da beklenmekte. ABD’de özellikle ücretlerdeki artışın enflasyona yapacağı ilave katkı ile Nisan ayına kadar enflasyonun yükseliş eğilimine devam etmesini bekliyoruz. Bu noktada Fed söylemlerini daha da şahinleştirecek yani daha fazla faiz artışlarından bahsedecektir. ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin kapanmasının önüne geçecek fonlama tasarısına onay verdi. Federal hükümetin 18 Şubat’ta kapanmasının önüne geçen ve 11 Mart’a kadar faaliyetlerini devam ettirmesine imkan veren fonlama tasarısı 162’ye karşı 272 oy ile kabul edildi. Oylamanın kabulü sonrası ABD’de borsalarda yükseliş eğilimi hız kazanırken ABD endeksleri günü alıcılı tamamladı. Ons altın tarafında jeopolitik riskler ön plana çıkarak fiyatların yükselmesini sağladı. Ancak görüşlerim değişmedi. Yükselişleri satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Rus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta tatbikat amaçlı Tartus Limanı’na geçen 6 savaş gemisinin Salı ve Çarşamba günleri içinde yeni bir tatbikat gerçekleştirmek üzere Karadeniz’e geri dönecekleri belirtilirken bu gemilerin dün Çanakkale ve İstanbul Boğazları’ndan Karadeniz’e geçiş sağladı. Ayrıca bir soru üzerine ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan vatandaşlarının Ukrayna’dan ayrılmaları gerektiğini ifade etmesi jeopolitik riskleri artırırken güvenli liman seçeneği ile altın fiyatlarında yükseliş görüldü. Ancak önümüzdeki dönemde artan tahvil faizlerinin altın üzerinde baskı oluşturacağının altını ısrarla çiziyoruz.

ABD’de bugün veri akışı sakin. Fed üyelerinden Bowman ve Mester’ın konuşmaları izlenecek. Gözler yarın ABD’den açıklanacak enflasyon verisine çevrilmiş durumda.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi.  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi enflasyonunun % 2’ye getirilmesi ve o seviyelerde istikrar kazanması için ECB’nin para politikasında büyük bir sıkılaştırmaya ihtiyaç olmadığını söylerken enflasyonu yukarı iten en önemli faktörlerden olan yüksek enerji fiyatlarının hanehalklarının satın alma güçlerini bitirdikçe fiyatların daha yukarı gitmesini önleyen bir faktör haline geleceklerini vurguladı. Enflasyonun beklentilerin üzerinde artış yaşaması halinde ise gerekli olan adımları atacaklarını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin % 2 enflasyon hedefine zaman içinde geri dönmek için ne gerekiyorsa yapacağını söylerken enflasyona ilişkin yeni projeksiyonların Mart ayında yayınlanacağını dile getirdi. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası sonrası sert yükselen Eur/Usd paritesi hem kar satışları hem de doların küresel piyasalarda tekrar değer kazanması ile haftaya satıcılı başlarken bu eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Eur/Usd’de yükselişleri satış fırsatı olarak görüyorum. Eur/Try’de ise yatay eğilim devam ediyor. 15.70 seviyesini izlemeyi sürdürüyorum. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

USD/TRY:

Usd/Try’de ise 13.85 kritik. Eğer 13.85 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 13.85 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 13.65 seviyesinin üzerinde önce 13.85 ve arkasından 14.12 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 13.18 desteğinin altında 12.89 ve arkasından 12.70 seviyesi test edilebilir.

BİST100:

BİST100’de bugün belirleyici seviyemiz 2030 olacaktır. 2030 seviyesi geçilir ise 2100 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi gelebilir. 2030 seviyesi kırılmaz ise düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda 2030 direncinin üzerinde 2041 ve arkasından 2055 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 2012 desteğinin altında önce 1998 ve arkasından 1983 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

ONS ALTIN:

Ons altında büyük resimde bir değişiklik yok. Jeopolitik riskler altını yukarı çekmeye devam ediyor ancak önümüzdeki dönemde faizlerdeki artış ons altında satış getirebilir. Yükselişler satış fırsatı olmaya devam ediyor.

Yukarıda 1828 direncinin üzerinde önce 1832 ve arkasından 1837 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 1825 desteğinin altında önce 1815 ve arkasından 1808 test edilebilir.

EUR/USD:

Dolar endeksindeki güçlenme ile birlikte paritede tekrar aşağı yönlü eğilimin hızlanmasını bekliyoruz. Bu noktada 1.1482 direnci önemli olacaktır. Bu seviyenin altında satış eğiliminin tekrar ön plana çıktığını izleyebiliriz.

Yukarıda 1.1432 direncinin kırılması halinde önce 1.1448 ve arkasından 1.1482 seviyesine yükseliş görülebilir. Aşağıda ise 1.1402 desteğinin altında önce 1.1368 ve arkasından 1.1335 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

EUR/TRY:

Eur/Try’de ise 15.70 kritik. Eğer 15.70 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 15.70 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 15.50 seviyesinin üzerinde önce 15.70 ve arkasından 16.18 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 15.23 desteğinin altında 14.98 ve arkasından 14.54 seviyesi test edilebilir.

Kaynak Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment