Home Dijital Gazete Global: Rusya’nın yalnızlaştırılması, piyasa tedirginliği

Global: Rusya’nın yalnızlaştırılması, piyasa tedirginliği

by ekonomifinansajansi

Askeri tırmanışa ek olarak, Rus düşmanlıklarına verilen uluslararası yaptırımlar daha da arttı. Rusya’ya uygulanan tam yaptırım rejimi, muhtemelen herhangi bir ülkeye uygulanan en ağır yaptırımlar olmuştur. Yaptırımların nerede durduğuna gelince, bir zamanlar bir seçenek bile olmadığı düşünüldüğünde, Rusya’yı SWIFT ödeme ağından çıkarmak için küresel destek çekiş kazandı. Tarafsızlığıyla tanınan ve uluslararası barış görüşmelerine ev sahipliği yapan İsviçre de, Rusya’ya yaptırım kararı alan ülkeler arasına da girdi.

 

ABD, Batılı müttefikleriyle de uyum içinde, Rusya’nın merkez bankasına ve Rusya’nın egemen servet fonuna yaptırım uyguladı. Rusya Merkez Bankası (CBR) ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile işlemler artık Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Batı Avrupa’nın çoğunda yasaklanmıştır. Ayrıca, Rusya’ya uygulanan yaptırımların belki de en ağırı olan Rusya Merkez Bankası’nın yurtdışında tutulan döviz rezervleri büyük ölçüde donduruldu ve erişilemeyecek.

 

Öte yandan Ruble tahviline yönelik adımlar atıldı ve Rus MB, yabancı yatırımcılara kupon ödemesi yapılmayacağını açıkladı. Savaşın gidişatı ve temerrüt çok daha fazla zarar verecektir. Rubleyi istikrara kavuşturmak için açıklanan önlemler söz konusu (ithalatçıların gelirlerini %80 Ruble’de tutması, yurtdışına para transferi için 10K USD limiti, faiz artışı vb.). Putin’in karşı yaptırımları, daha da önemlisi, Rus vatandaşlarının artık yurtdışına döviz göndermelerine izin verilmediğinden, döviz transferine kadar uzanıyor. Putin’in kısıtlaması borç servisi için geçerli ve Rusya’nın tüm dış borç yükünü temerrüt riskine sokabilir. Piyasa tedirginliğinin nedenlerine baktığımızda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sonuçlarının bilinmemesi, artan enflasyonist risklerin ekonomik kriz etkisiyle bütünleşmesi tehlikesini ve Merkez bankalarının belirsizleşen politika evrimlerini görebiliriz.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment