Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by ekonomifinansajansi

USD/TRY: Rusya – Ukrayna arasındaki savaşın daha fazla şiddetlendiğinin gözlenmesi ve Ukrayna’da şehir merkezlerinin hedef alınması dün piyasalarda tedirginliğe yol açarken, Rusya’ya getirilen yaptırımlarla tedarik sorunlarını artıracağı endişeleri petrol fiyatlarında sert yükselişe neden oldu. Brent petrol bu sabah da %5 civarında yükselerek 110 Dolar seviyesine gelmiş durumda. Diğer yandan, resesyon endişelerinin gündeme gelmesi merkez bankalarından faiz artış beklentilerini düşürüyor. Risk algısıyla birlikte de ABD on yıllık tahvil faizi %1,74’lere kadar gerilemiş durumda. Dolar endeksi (DXY) 97,5 civarında güçlü duruşunu korurken, Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri genel olarak satıcılı seyrediyor. Petroldeki artış ve jeopolitik gerilim kaynaklı turizm tarafında beklentilerin azalması ile TL de baskı altında. Fed’e yönelik agresif beklentilerin azaldığı ortamda bugün TSİ 18’deki Powell’ın konuşması yakından izlenecekken, jeopolitik gelişmeler fiyatlamalarda baskın olabilir. Bu kapsamda, kur 13,85 seviyesinin üzerinde kalarak 14,13 ardından 14,25 seviyesini hedefleyebilir. Powell’ın konuşması dışında, ADP özel sektör istihdam verisi ve OPEC+ Grubu toplantısı izlenecek. Avrupa tarafında ise Euro bölgesi öncü TÜFE verileri açıklanacak.


EUR/USD: Rusya – Ukrayna gerginliğinin şiddetini arttırmasıyla beraber resesyon endişelerinin gündeme gelmesi merkez bankalarından faiz artış beklentilerini düşürüyor. ABD on yıllıkların getirisi de güvenli limana yönelimle %1,74’lere kadar gerilemiş durumda. Almanya 10 yıllık tahvil faizi de tekrar ekside. Zayıf risk algısıyla birlikte bugün konuşacak Fed Başkanı Powell’ın son dönemdeki gelişmelere bakışı önemli olacaktır. Diğer yandan, jeopolitik tarafta gerginliğin sertleşmesi ve varlık fiyatlarındaki sert hareketler Avro üzerinde baskı yapmaya devam edebilir. Bu kapsamda, paritede düşüş 1,1055 ardından 1,1020 seviyesine kadar sürebilir. Yukarıda ise 1,1140 ve 1,1240 sıralı dirençler konumunda.

XAU/USD: Enerji fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki artış sürerken, IMF ve Dünya Bankası Başkanları Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın enflasyonda daha fazla sıçramaya yol açabileceği uyarısında bulundu. Kıymetli madende enflasyonist ortam ve jeopolitik riskler fiyatlamalarda etkisini sürdürebilir. Bununla birlikte Fed’den agresif beklentilerin azalması da katalizör olabilir ki bugün Powell’ın konuşması önemli. Bu kapsamda, Ons Altın 1.950 yakın direncini geçerek 1.974 seviyesini hedefleyebilir. Aşağıda ise 1.920 ve 1.900 sıralı destek konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment