Home Dijital Gazete Fed: Planlanmış toplantılar ve faiz artırımı

Fed: Planlanmış toplantılar ve faiz artırımı

by ekonomifinansajansi

Fed’in enflasyonla mücadelesine ilişkin ön plana çıkan iki olgu var: Planlanmış toplantılarda eskiye göre daha fazla faiz artırımı ve portföyden direkt tahvil satışı… Mevcut dinamiklerle bu yıl 3’ten fazla faiz artışı ve Mart toplantısında 50 bps artış masada görünüyor. Fed’in planlananın dışına çıkması ihtimali ise, “sert iniş” endişelerinden dolayı çok mümkün değil. Şu dinamiklerden dolayı:

 

·        Üstte dediğimiz gibi, Fed sıkılaşma yaparken “sert iniş” riskini göz ardı etmemeye dikkat ediyor. İstihdam dinamiklerini takip etmenin en önemli nedeni budur. Jeopolitik riskler ve bunların yaratacağı sıkıntılar büyümeye de ciddi zarar verecektir.

·        Fed, Mart 2020’de ara toplantı yaparak hemen faizleri sıfır noktasına indirdi. Pandeminin bir anda patlamasıyla dünya ciddi bir ekonomik şokla karşı karşıya kalmıştı. Fed de bu nedenle hemen aksiyon aldı ve ekonominin toparlanması için takviye kuvvetleri devreye soktu. Faiz artırımı için aynı ani hareketlerde bulunulur mu? Düşük ihtimal. Halen enflasyon ve ekonomik aktivite için istihdamdaki ayrıntılar ve PCE belirleyici. Mart toplantısına fazla zaman kalmadı ve pandemi şoku ile enflasyon oranı aynı oranda kıyaslanarak ele alınacak riskler değiller. Enflasyon sorun, piyasa da agresif sıkılaşma döngüsüne buna bağlı olarak fiyatlıyor zaten.

·        QE devam ediyor ve Mart ayında plana uygun olarak sona erecek zaten. Piyasa ilk faiz adımını zaten yeterince öne çekti ve kalan marjı da 7 faiz artırımı noktasına gelerek doldurdu.

·        Ekonomi ve piyasayı bozucu dinamikleri kaldırmak mevcut riskler nedeniyle çok zor olacaktır.

·        Mart’ta yeni ekonomik projeksiyonlar gelecek, denge faiz noktasına daha hızlı bir geliş ve PCE’de daha üst projeksiyonlar söz konusu olabilir. Fonlama oranı Aralık’ta 2022 için %0,9 ve 2023 için %2,1 olarak öngörülmüştü. Medyan ekonomist beklentileri aradan geçen sürede 2022 için %1,25 noktasına kaydı, yani fazladan bir faiz artırımı daha araya sıkıştı. Bu 25 baz puan olarak gidilirse 5 faiz artışı demek. Mart ayındaki aksiyona göre Fed’in öteye geçme ihtimali var ve vadeli fonlar Mart ayındaki bu olguyu tam olarak fiyatlıyorlar.

·        Bilanço azaltımı, muhtemelen yıl ortasından itibaren direkt portföyden tahvil satışlarıyla ilerletilecektir.

 

wirp 110222

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment