Home Dijital Gazete ECB: Lagarde’a göre enflasyonun düşünülenden daha uzun süre yüksek kalması muhtemel

ECB: Lagarde’a göre enflasyonun düşünülenden daha uzun süre yüksek kalması muhtemel

by ekonomifinansajansi

Lagarde’ın basın toplantısından öne çıkan başlıklara bakacak olursak;

 

·        Enflasyonun önceden beklenenden daha uzun süre yüksek kalması muhtemel, ancak bu yıl içinde düşecek.

·        Enflasyon Ocak’ta yukarı yönlü şaşırttı.

·        Ekonomi her pandemi dalgasından giderek daha az etkileniyor.

·        ECB araçları uygun şekilde ayarlamaya hazır.

 

Piyasanın bu noktada, Lagarde’ın çift yönlü söylemlerinden çok ekonominin ilerlediği noktaya ve artık enflasyondan daha fazla endişelenilmesine yönelik bir fiyatlama sekansına girdiği görülmektedir. OIS fiyatlamasının ortaya koyduğu ihtimaller, bu yıl 40 baz puanlık faiz artışı beklentisini ağırlıklandırmakta. Aralık’taki projeksiyonlarda böylesi bir ihtimal ECB açısından “aşırı şahin” olarak değerlendirilirdi. Ancak, bir oyun değiştirici olarak ortaya enerji dışsallığı konusu çıktı. ECB, bu konuda ABD ve İngiltere kadar rahat değil. Çünkü yerel kaynaklara erişim gibi bir imkanları yok ve çok yoğun şekilde Rus enerjisine bağımlılar.

 

Aslında, aynı Powell’ın başına “enflasyon geçici” söyleminde geldiği gibi, Lagarde da buna benzer şekilde “2022’de faiz artırımı mümkün değil” görüşünü emekli etti. Merkez bankalarının üyeleri, artık politika kaynaklı enflasyon yaratımından da çekiniyorlar ve bu gidişat onları rahatsız ediyor. Dolayısıyla, gevşek politikanın bırakılmasına yönelik görüşler artıyor. Sadece Lagarde ve Powell, bizce geçiş döneminde politika hatası yapıp ekonomide sert inişe neden olmak istemiyor. Draghi’nin faizleri uzun süre düşük tutan tutumu veya Trichet’nin dönemindeki kriz etkisi de aslında ekonomik çekinceler replikası. Nedeni şu: Euro Bölgesi bir mali ve parasal birlik. Kararların alınmasında birbirinden farklı dinamikleri olan ülke ekonomik yapıları dikkate alınmalı. Bu nedenle, ekonomik esneklik ve proaktiflik noktasında Fed > BOE > ECB görüntüsü çok muhtemel. ECB’nin faiz hareketlerinde geleneksel bantlardan çok, daha küçük baremleri tercih ettiğini de hesaba katmak gerek. Sıkılaşacak, ancak Fed kadar hızlı sıkılaşamayacak bir ECB var.

 

Top biraz da enerji dışsallığı nedeniyle çekirdek enflasyona atıldı ve ECB Mart ayında daha derin değerlendirme yapabilmeyi umuyor. Fed’in Mart ayında faiz artıracağı kesin, sorumuz ne kadar? ECB’nin de geriden gelen görüntüsünde kademeli geçiş görünümü kazandırmaya çalıştığı sıkılaşmayı izleyeceğiz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment