Home Dijital Gazete Çin ve Ukrayna dış işleri bakanları telefon görüşmesi yaptı

Çin ve Ukrayna dış işleri bakanları telefon görüşmesi yaptı

by ekonomifinansajansi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile telefon görüşmesi yaptı. Kuleba, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilk tur görüşme hakkında Çin tarafına bilgi verdi. Savaşın son bulmasının Ukrayna’nın öncelikli hedefi olduğuna işaret eden Kuleba, Ukrayna krizinin görüşme yoluyla çözülmesine içtenlikle yaklaştıklarını belirtti.

Kuleba, temkinli davranarak müzakereleri hızlandırmaya hazır olduklarına dikkat çekti. Çin’in Ukrayna konusunda yapıcı bir rol oynadığını kaydeden Kuleba, Çin’le teması yoğunlaştırmak istediklerini ve Çin’den ateşkesin gerçekleştirilmesi için arabuluculuk yapmasını beklediklerini kaydetti.

Ukrayna’nda gerginliğin tırmandığını söyleyen Wang Yi, Ukrayna ile Rusya arasında çatışmaların meydana gelmesinden kaygı duyduklarını ve sivillerin çatışmalarda zarar gördüğünü fark ettiklerini dile getirdi. Ukrayna konusunda Çin’in tutumunun açık, şeffaf ve tutarlı olduğuna işaret eden Wang, “Bütün ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği kanısındayız” dedi. Wang, Ukrayna ile Rusya’yı sorunu çözmek üzere görüşmeleri sürdürmeye çağırdı.

Bir ülkenin güvenliğini koruma çalışmalarının, başka ülkelerin güvenliğine zarar getirmemesi gerektiğine dikkat çeken Wang, bölgesel güvenliğe, askeri gücün genişletilmesiyle ulaşılamayacağını vurguladı.

Wang, savaşın tırmanmasına karşı gerginliğin gevşetilmesi, sivillerin hasar görmeleri ve insani krizin ortaya çıkmasının önlenmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirtti. Wang, insani yardımın güvenli bir şekilde ve zamanında bölgeye ulaşılmasının da garanti altına alınması gerektiğini kaydetti.

Ukrayna’daki Çinlilerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Wang, Ukrayna’dan ilgili uluslararası sorumluluklarını üstlenmesini istedi. Wang, Ukrayna’nın yabancıları Ukrayna’dan tahliye etmek üzere özel tren hattı açmasını takdirle değerlendirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment