Home Dijital Gazete Çelik: “İnsan hakları pasta dilimi gibi bölünemez”

Çelik: “İnsan hakları pasta dilimi gibi bölünemez”

by ekonomifinansajansi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Çelik’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye prensip olarak BM’nin yaptırımlarına katılmıştır. Ukrayna’ya saldırı haksız ve hukuksuz. Müthiş bir akıl tutulması yaşanıyor. Haksız girişimlere sonuna kadar karşıyız. Türkiye diplomatik açıdan anahtar ülke. Krizler konusunda deneyimli bir ülkeyiz.

Vatandaşlarımızın Polonya ve Romanya’ya taşınması sürüyor. Biz burada Avrupa’nın savaştan kaçan Ukraynalıları kabul etmesini takdirle karşılıyoruz.

Ukraynalılara sahip çıkmasının altını çiziyoruz. Ama insan hakları bir bütündür. Bu kapılar açılırken, Yunanistan’ın Suriyelileri ölüme itme yaklaşımını da devam ediyor. Bir yandan takdir ettiğimiz tablo çıkarken, diğer taraftan ihlal eden yaklaşımlar utanç verici bir durumdur. Ukrayna’dan çıkışta bazı eziyetler söz konusu oldu. İnsan hakları pasta dilimi gibi bölünemez. Avrupa’daki ırkçılara, demokratların söyleyeceği söz kalmaz. Bu çifte standart görülüyor.

Bütün dünyanın en çok tartıştığı konu Montrö Sözleşmesi’nin nasıl uygulanacağıdır. Türkiye bunu savaş olarak tanımladı. Birincisi Montrö’nün objektif hükümleri ne içeriyorsa uygulanacaktır. Türkiye’nin takdirine bağlı hükümler varsa, Türkiye hiçbir şekilde savaşı derinleştirecek bir tutum içine girmeyecektir.

Türkiye’ye verilmeyen silahlar NATO’nun zararına. Türkiye savaşı derinleştirecek tutum içine girmeyecek. Cumhurbaşkanı tüm taraflarla görüşmelerini sürdürüyor.”

 

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment