Altın dar bant içerisinde hareketini sürdürüyor

Altın haftaya satıcılı bir seyirle başlamasının ardından dünkü seansta da kırmızıda bir kapanış yaptı.

Altın haftaya satıcılı bir seyirle başlamasının ardından dünkü seansta da kırmızıda bir kapanış yaptı. 1813 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu dar sayılacak 8 dolarlık bir bant içerisinden hareket etti. Küresel çapta delta varyantına dair kaygılar artarken, Çin’in Wuhan şehrinde yeniden karantina karar alındığı duyurdu. Bu karar sonrası Çin’in büyümesinin yıl sonu beklentisini karşılamayacağı kaygılarını artırmış oldu. Diğer taraftan ABD’de vaka sayıları artmaya devam ederken, Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeler görülmeye başladı. Bu yaşananlar piyasalardaki risk algısını bozmazken, sürecin nasıl ilerleyeceği altının yeni pozisyonu belirleyecektir. Bu yaşananlar ışığında altın seansı 1810 dolar/onstan tamamlarken yüzde 0,2 kayıp yazmış oldu.

Gümüş altının aksine pozitif bir kapanış yaparken, sınırlı da olsa kazançla kapattığı bir günü kapattı. 25,40 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 25,51 dolar/ons seviyesinden günü tamamladı ve yüzde 0,4 kazancı hanesine yazdı.

1058 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, dünkü seansı da kırmızıda kapatarak satıcılı seyir devam ediyor. 1049 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan platin yüzde 0,8 kayıpla seansı tamamladı.

Paladyum dört günlük yeşil kapanışının ardından dünkü seansı kırmızıda kapattı. 2683 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2647 dolar/ons seviyesinden günü tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,3 kayıp yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda altın işlemlerinin dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, Hacim açısından düşük sayılacak bir seans geride kaldı. Toplamada 1393 kg altın, 3.849 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Okunma